24 marca 2024 / March 24th, 2024
 

Wystartowały zapisy na 31. Bieg Konstytucji 3 Maja! Nowa, wyjątkowo szybka i widowiskowa trasa!

05-04-2023 12:04

Wraz ze Stołecznym Centrum Sportu Aktywna Warszawa zapraszamy na pierwszy tegoroczny bieg Warszawskiej Triady Biegowej! Zapisy właśnie ruszyły!

Jak co roku 3 maja, biegacze zmierzą się z 5-kilometrowym dystansem, jednak tym razem w zupełnie nowej odsłonie! Na uczestników czeka nowa, sprzyjająca debiutantom jak i walczącym o życiówki, trasa z pięknymi widokami na stolicę. Limit zawodników wynosi 4 000, więc nie zwlekajcie z rejestracją!

Imprezy w ramach Warszawskiej Triady Biegowej co roku przyciągają prawdziwe tłumy biegaczy, a dla wielu z nich są obowiązkowym punktem w kalendarzu. Biegowe endorfiny, poczucie wspólnej pasji, wspaniała atmosfera i adrenalina towarzysząca oficjalnemu startowi mogą zapaść w pamięć na długo! Dodatkowym motywatorem jest fakt, że bieg poświęcony jest jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju: uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

 

Tradycja Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o pamięć”

– Bieg Konstytucji 3 Maja inauguruje kolejną, 31. edycję Warszawskiej Triady Biegowej. Jest to impreza z olbrzymią tradycją, starsza od wielu zawodników biorących dziś w niej udział. Jednocześnie cały czas się zmienia. W tym roku zawody przebiegną całkiem nową trasą, ze startem i metą na Nowym Świecie, który od wiosny weekendowo zmieniamy w pieszy deptak. Mam nadzieję, że 3 maja pojawi się tam co najmniej tylu kibiców, co uczestników biegu – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Wydarzenie jest jedną z 5 największych imprez biegowych stolicy, w których co roku biorą udział tysiące zawodników z całej Polski. W ten sposób nie tylko świętują oni ważne wydarzenie historyczne, ale również na dobre rozpoczynają sezon biegowy. Bieg wchodzi w skład Warszawskiej Triady Biegowej, na którą składają się również Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości.

Bieg Konstytucji 3 Maja należy również do reprezentatywnego cyklu imprez, które tworzą Ligę Mistrzów Warszawy. To formuła rywalizacji wprowadzona w 2022 roku przez Fundację „Maraton Warszawski”. Warto dodać, że akcja nie wymaga dodatkowych rejestracji lub zgłoszeń, ranking aktualizuje się automatycznie na podstawie udziału biegaczy w wydarzeniach.

Punkty do klasyfikacji Ligi Mistrzów Warszawy można zdobywać, po prostu biorąc udział w warszawskich wydarzeniach sportowych. Pierwszym biegiem, podczas którego wyniki zaliczały się do rankingu, był 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski. Okazję do pojawienia się w wynikach Ligi dadzą także wszystkie biegi Warszawskiej Triady Biegowej, oraz jubileuszowy 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski.
Imponująca trasa

– Przebieg tegorocznej imprezy jest wyjątkowo atrakcyjny. Przyzwyczailiśmy się przez lata do startu i mety na Powiślu, ale prace remontowe ulic tym razem zmusiły nas do znalezienia innego rozwiązania. Myślę, że nowa, wypracowana z Miastem trasa, jest czymś świeżym, zapewniającym spektakularne widoki i niezapomniane wrażenia — mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski”.

Czeka nas więc bieg przez ścisłe centrum Warszawy osią Alej Jerozolimskich i dwukrotne przekroczenie Wisły. Start i meta będą zlokalizowane na ul. Nowy Świat przy Foksal, kolejne atrakcje to kolejno: rondo de Gaulle’a ze słynną palmą, Warszawska Giełda Papierów Wartościowych, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Most Poniatowskiego i Rondo Waszyngtona. Powrót – tą samą trasą, mijając Stadion Narodowy, plażę na Saskiej Kępie, z widokiem na panoramę całej lewobrzeżnej Warszawy.

Trasa jest więc piękna i szybka, podbiegi mało wymagające, a zakręty praktycznie wyeliminowane. Przebieg trasy posiada także atest PZLA. Warto też wspomnieć o symbolicznym związku wybranej okolicy ze Świętem Konstytucji 3 Maja. Biegacze pomkną bowiem mostem Księcia Józefa Poniatowskiego, który był bohaterem czasów Sejmu Czteroletniego, bratankiem króla Stanisława Augusta, wielkim orędownikiem uchwalenia nowej ustawy ustrojowej dla Rzeczpospolitej i członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

 

Pobiegnij lub pomaszeruj i Ty!

– Już po raz drugi Fundacja „Maraton Warszawski” współorganizuje Bieg Konstytucji z Aktywną Warszawą. W pierwszym roku naszej współpracy nauczyliśmy się bardzo wiele. Jestem pewien, że dzięki temu każdy, kto weźmie udział w 31. Biegu Konstytucji, odczuje pozytywną zmianę. Cieszę się, że Triada odżywa po pandemii i wspólnie z „Aktywną” działamy w imię popularyzacji biegania w stolicy – dodaje Marek Tronina.

Oprócz rywalizacji biegaczy, do udziału zapraszamy także fanów nordic walking – ich start odbędzie się kilka minut po starcie grupy biegowej. Na wszystkich na mecie czekać będą pamiątkowe medale, a do nabycia podczas rejestracji na wydarzenie będą także pamiątkowe koszulki techniczne.

Udział w biegu mogą wziąć wszyscy, którzy najpóźniej w dniu biegu ukończą 13 rok życia. Na pewno znajdziesz tu miejsce dla siebie! Powalcz o znakomitą życiówkę na szybkiej trasie lub debiutuj w wydarzeniu sportowym i obejrzyj stolicę, przekraczając Wisłę w samym centrum. Piękna panorama miasta i wyłączony z ruchu samochodowego główny ciąg komunikacyjny czekają na biegaczy! Do zobaczenia 3 maja o 10:00 na starcie!


Rejestracja na 31. Bieg Konstytucji 3 Maja dostępna jest na stronie https://rejestracja.maratonwarszawski.com/.

Wszystkie informacje o biegu na: https://bieg3maja.pl/

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/2EIkL4OGt