24 marca 2024 / March 24th, 2024
 

IKZE – dla tych, którzy cenią długie dystanse

11-04-2024 10:04

Materiał marketingowy

 

Czy sportowy duch przydaje się na co dzień? No jasne! Ukończony bieg z dobrym wynikiem to tylko wisienka na torcie. Liczą się przygotowania, treningi i systematyczność. Tak samo jest z kondycją finansową, o którą możecie zadbać już dziś, wybierając IKZE od Nationale-Nederlanden DFE.

 

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) pomaga gromadzić oszczędności na emeryturę oraz oferuje ulgę podatkową. Wpłaty z danego roku dają ulgę w PIT – można odliczyć je od podstawy opodatkowania. Podatek za 2024 r. może być mniejszy nawet o 3 004 zł[1]. W przypadku osób samozatrudnionych[2] korzyść podatkowa to nawet 4 507 zł1.

To oszczędzający decyduje, kiedy wypłaci pieniądze z IKZE. Gdy wypłata ma miejsce po skończeniu 65 lat[3], z oszczędności potrącony będzie 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Pieniądze można jednak  wycofać w dowolnym momencie – to tzw. zwrot. W tej sytuacji wypłaconą kwotę trzeba rozliczyć w PIT za dany rok.

Decyzja, żeby założyć IKZE to pierwszy krok. Kolejny to wybór w firmy, w której je założymy. Konto można otworzyć w banku, towarzystwie funduszy inwestycyjnych (TFI), domu maklerskim, towarzystwie ubezpieczeniowym oraz w dobrowolnym funduszu emerytalnym (DFE). Wyjaśniamy, jakie zalety ma IKZE w Nationale-Nederlanden DFE.

 

Wygodne internetowe IKZE

W świecie cyfrowych finansów oszczędzanie na emeryturę też powinno być łatwe, wygodne i internetowe. W Nationale-Nederlanden DFE konto IKZE można założyć online. Tożsamość weryfikowana jest przez przelew o wartości 1 zł z konta bankowego. Klienci, którzy w Nationale-Nederlanden mają inne produkty mogą założyć IKZE jeszcze łatwiej – przez serwis Moje NN, bez dodatkowej weryfikacji tożsamości.

IKZE można obsługiwać online. W każdej chwili można sprawdzić stan swoich środków i wynik inwestycji oraz podejmować decyzje o swoich pieniądzach np. wskazywać uposażonych, czyli osoby, które otrzymają środki w przypadku naszej śmierci.mają nie tylko IKZE, ale inne produkty, mogą zarządzać nimi w jednym serwisie – Moje NN.

W Nationale-Nederlanden DFE wygodne są także wpłaty. Oprócz przelewu z własnego konta bankowego, klienci mogą korzystać z wygodnych płatności online w portalu do obsługi IKZE. Można w nim zrobić płatność jednorazową lub podpiąć do IKZE swoją kartę płatniczą i ustawić automatyczne wpłaty.

Pieniądze pracują w funduszu emerytalnym

Środki na IKZE pracują, żeby ich wartość mogła stopniowo rosnąć. Nie musisz wybierać w co inwestować środki, które wpłacasz na IKZE. Trafią one do funduszu emerytalnego Nationale-Nederlanden DFE. Zarządzają nim specjaliści od emerytur, którzy od prawie 25 lat zajmują się oszczędnościami zgromadzonymi w otwartym funduszu emerytalnym  i w pracowniczych planach kapitałowych.

Wynik funduszu Nationale-Nederlanden DFE zależy od sytuacji na rynkach finansowych oraz naszych decyzji inwestycyjnych. Musisz liczyć się z ryzykiem, że wartość Twoich oszczędności może się zmienić. To znaczy, że można stracić część lub całość kapitału. Nie gwarantujemy, że Nationale-Nederlanden DFE osiągnie swój cel inwestycyjny ani, że osiągnie wyniki, które wypracował w przeszłości.

 

Program lojalnościowy – polecanie IKZE

Klienci, którzy mają IKZE w Nationale-Nederlanden DFE mogą je polecać swoim znajomym i rodzinie. Polecający dostaną za to bony Allegro o wartości 50 zł, a ich bliscy nawet 250 zł. Jakie warunki trzeba spełnić?

  • Klient, który ma już IKZE wysyła zaproszenie do otwarcia konta IKZE w Nationale-Nederlanden DFE ze specjalnym kodem polecającym. Treść zaproszenia znajduje się w serwisie nnikze.pl, który służy do obsługi IKZE.
  • Osoba, której polecono IKZE musi założyć konto do 31 grudnia 2024 r. i w ciągu 30 dni wpłacić na nie co najmniej 2000 zł. Osoby, które przenoszą IKZE z innej firmy na wpłatę mają 60 dni.

Więcej informacji na temat promocji znajduje się na stronie Nationale-Nederlanden DFE: https://www.nn.pl/nnikze-polecaj

 


[1] Korzyść podatkowa to różnica pomiędzy kwotą podatku, gdy ulga z IKZE nie zostanie wykorzystana, a kwotą podatku gdy ulga ta zostanie wykorzystana. Ulga nie jest dostępna dla wszystkich form opodatkowania.  Zależy to m.in. od formy opodatkowania, która jest stosowana przez daną osobę.

[2] Z wyższego maksymalnego limitu wpłat na IKZE mogą skorzystać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Chodzi o osoby wymienione w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Są to:

– przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą,

– osoba, która prowadzi działalność w ramach wolnego zawodu,

– wspólnik spółki jawnej, oraz inne osoby wymienione w ustawie o systemie

ubezpieczeń społecznych.

[3] Dodatkowy warunek, który trzeba spełnić to wpłaty na IKZE przez co najmniej 5 lat.