24 marca 2024 / March 24th, 2024
 

Regulacje dot. startu obywateli Rosji i Białorusi

11-03-2022 11:03

W związku z trwającą napaścią militarną na Ukrainę, w 16. Półmaratonie Warszawskim nie wezmą udziału obywatele Rosji oraz obywatele Białorusi przyjeżdżający na bieg z tego kraju. W trakcie wojny, w której tysiące osób tracą życie, a milionom odbierane jest prawo do życia w pokoju, niedopuszczenie do biegu obywateli kraju agresora jest wyrazem naszej solidarności ze wszystkimi obywatelami Ukrainy i szacunku dla sportowców z tego kraju, którzy staną na starcie biegu.

Decyzja jest zgodna z Uchwałą Polskiego Związku Atletyki, która wykluczyła możliwość startu obywateli tych krajów w imprezach znajdujących się w oficjalnym kalendarzu PZLA oraz postanowieniami międzynarodowych federacji – World Athletics oraz European Athletics.

Na liście startowej 16. Półmaratonu Warszawskiego pozostaną osoby narodowości białoruskiej zamieszkujące w Polsce , które wyrażają jednoznaczny i bezwarunkowy sprzeciw wobec agresji na Ukrainę i poparcie dla prawa narodu ukraińskiego do samostanowienia.
Jest to autonomiczna decyzja organizatora półmaratonu podyktowana faktem, że wśród tych osób znajdują się opozycjoniści i osoby, które opuściły Białoruś uciekając przed opresyjnym reżimem lub w akcie niezgody na jego działania.

_________________________________________________________
Decyzja w całości dotyczy także biegów towarzyszących na krótszych dystansach.