24 marca 2024 / March 24th, 2024
 

Rok 2023 – Półmaraton, Maraton i biegi towarzyszące w liczbach!

28-12-2023 11:12

Rok 2023 przechodzi do historii – zanim zmienimy kartki w kalendarzach i na dobre pożegnamy się z dwudziestką trójką, przyjrzyjmy się liczbowym analizom imprez, które mieliśmy przyjemność organizować.

Tegoroczne biegi zapisały się w naszych pamięciach jako wyjątkowe święta biegaczy, pełne emocji, sukcesów i wspólnoty. Na brawa zasługują także kibice, którzy w tym roku bardzo licznie odwiedzali miasteczka i trasy biegów.  Świętowaliśmy każdy finisz, pasję, determinację i zaangażowanie biegaczy. Jak wygląda struktura uczestników poszczególnych eventów w Warszawie? Co warto zapamiętać? Ten artykuł przybliży Wam najważniejsze momenty i osiągnięcia tego roku. Klikajcie w infografiki, aby zobaczyć je powiększone.


17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – powrót do 10 tysięcy osób na mecie!

Marcowy Półmaraton jest co roku otwarciem sezonu i daje szansę, by z przytupem rozpocząć wiosnę. W tym roku niezwykle liczne grono biegaczy przekroczyły metę półmaratonu – wspólnie przywitaliśmy na niej aż 10009 osób! Ten bieg był największym w Polsce półmaratonem w tym roku!

Przypomnijmy, że edycję z 2022 roku ukończyło 7347 osób, zaś ostatnio ponad dziesięciotysięczną falę uczestników gościliśmy w 2019 roku – wydaje się, że na dobre wróciła nam miłość do biegania. Przewidywania na 2024 rok są równie optymistyczne!

1:4 – w takiej proporcji metę półmaratonu przekroczyły kobiety i mężczyźni. Jak zaprezentujemy w dalszej części wpisu, rozkład ten jest bardzo prosty – im dłuższy dystans, tym większy jest procentowy udział mężczyzn wśród uczestników.

Na wyróżnienie zasługuje także fakt dotyczący debiutantów w półmaratonie – ci stanowili aż 22% wszystkich biegaczy! To dowodzi, że bieganie przyciąga coraz szersze grono entuzjastów. Brawo, gratulujemy wszystkim, którzy rozpoczęli właśnie swoją biegową przygodę.

Średni czas ukończenia 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego wyniósł 1 godzinę 57 minut i 37 sekund.


New Balance Bieg na Piątkę – kobiety na trasy!

 

 

Bieg towarzyszący półmaratowi ukończyło ponad trzy tysiące osób. Odsłonę z 2022 roku ukończyło niewiele ponad dwa tysiące – zatem również ten bieg pokazuje tendencję rosnącej popularności do sportu. Szczególnie warto zaznaczyć zaangażowanie kobiet – z dumą możemy podkreślić, że aż 47% wszystkich uczestników to właśnie kobiety – to niemal połowa! Płeć piękna częściej wybiera na zawodach krótsze dystanse – dla porównania wśród maratończyków kobiety stanowiły 18%.

Średni czas ukończenia biegu na dystansie 5 km wyniósł 28 minut i 23 sekundy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Bieg na Piątkę sprzyja debiutantom – krótki dystans pozwala na przetarcie się, zasmakowanie biegania ulicznego bez obawy o kryzysy na trasie, liczne grono uczestników motywuje i sprawia, że udział w biegu staje się okazją do świętowania, spotkania z przyjaciółmi i chłonięcia radosnej atmosfery. Również termin biegu – marzec, zdaje się być sprzyjający – wiosna to dobry czas na nowe początki i podejmowanie wyzwań!

 

 


45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski

Druga część roku to czas Maratonu Warszawskiego. To wyjątkowe wydarzenie, w którym biegacze mierzą się z królewskim dystansem przekraczając własne granice, udowadniając siłę pasji i determinacji. 5564 – tylu maratończykom założyliśmy na mecie pamiątkowe medale. Ubiegłoroczna edycja to 3711 finiszerów. To niemal o dwa tysiące więcej! Tak samo jak w przypadku półmaratonu – ten bieg również okazał się największym w Polsce wydarzeniem na królewskim dystansie.

Tak jak wspomnieliśmy na początku wpisu – im dłuższy dystans, tym zwiększa się procentowy udział mężczyzn. Na dystansie maratońskim panie stanowiły 18% wszystkich finiszerów i jest to wynik niemal identyczny, jak w ubiegłym roku.

Po raz pierwszy z dystansem maratonu zmierzyło się aż 16% wszystkich biegaczy, tj. 879 osób. To nie tylko wynik statystyczny – to dowód, że maratoński duch zyskuje nowych wielbicieli, gotowych na wyzwania! Średni czas ukończenia biegu wyniósł 4:12:48.

Nie bez znaczenia jest także wydarzenie towarzyszące – Sztafeta Maratońska. Ten bieg pozwala na zmierzenie się z ponad 42 kilometrami w trzy osoby – każdy członek drużyny pokonuje wybrany odcinek trasy. 158 drużyn – 473 biegaczy; tylu uczestników zgromadziła tegoroczna, ósma już odsłona biegu. Dla porównania – ubiegłoroczną edycję ukończyło trzyosobowych 129 ekip. Średni czas ukończenia maratonu w sztafecie wyniósł w tym roku niewiele ponad 3 godziny 45 minut.


Nice To Fit You Warszawska Dycha

 

To była druga odsłona tego biegu – pierwsza w 2022 roku przyciągnęła 2284 uczestników. W tym roku na mecie powitaliśmy aż 3656 biegaczy – to wzrost o 60%!

Ten wynik świadczy o ogromnej popularności tego dystansu – dostępnego dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w bieganiu. Dycha towarzysząca maratonowi to znakomita okazja do cieszenia się atmosferą Wielkiego Biegu na znacznie krótszym, mniej wymagającym odcinku.

Niemal 40% wszystkich finiszerów stanowiły kobiety – brawo! Średni czas ukończenia dystansu 10 km wyniósł 55 minut i 53 sekundy, co oznacza średnie tempo 5:35 min/km.

 

 

 

 


Uczestnicy poruszający się na wózkach 

Pragniemy też zwrócić uwagę na istotne aspekty, które ukazują siłę determinacji wśród naszej biegowej społeczności. Co roku na trasy zapraszamy uczestników poruszających się na wózkach.

W tym roku we wszystkich opisywanych biegach zanotowaliśmy w tej kategorii aż 25 startów! Na poszczególnych biegach witaliśmy na mecie:

  • 6 osób w New Balance Biegu na Piątkę;
  • 8 w 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim;
  • 4 w Nice To Fit You Warszawskiej Dysze;
  • 7 w 45. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim.

Brawa! To dowód na to, że wydarzenia sportowe mogą być dostępne dla każdego, niezależnie od indywidualnych wyzwań. Mamy nadzieję, że ta grupa biegaczy będzie rosła w siłę.


Warszawa, Polska, Świat – skąd są uczestnicy naszych biegów?

W analizie nie sposób pominąć kwestii geografii. Półmaraton i Maraton nie lokalne imprezy, ale wydarzenia przyciągające biegaczy z różnych zakątków Polski i świata. Z ogólnej liczby odnotowanych startów w tegorocznych czterech opisywanych biegach (23863 pojedynczych startów) dokładnie 49% stanowiły starty Warszawiaków, zaś 51% – przyjezdnych. Wydarzenia biegowe to zjawisko nie tylko integrujące lokalną-miejską społeczność, ale także podkreślające rangę Maratonu Warszawskiego jako wydarzenia o znaczeniu ogólnokrajowym, a samej stolicy jako miejsca przyjaznego turystom.

  • Spośród 1009 uczestników 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, przyjezdni stanowili 55%, Warszawiacy 45%.
  • New Balance Bieg na Piątkę –  35% uczestników to osoby spoza Warszawy, 65% to Warszawiacy.
  • W 45. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim wśród startujących było aż 68% biegowych turystów i 32% Warszawiaków.
  • Nice To Fit You Warszawska Dycha – 37% uczestników to przyjezdni, zaś 63%  to mieszkańcy Warszawy.

Wniosek jest prosty – im dłuższy dystans, tym większy udział biegaczy spoza Warszawy. Na duże biegi (półmaraton, maraton) ściągają biegacze z całej Polski – na krótsze dystanse zaś decydujemy się wybierając lokalne imprezy bliżej miejsca zamieszkania.
Wydarzenia biegowe mają także wymiar międzynarodowy – ściągają biegaczy z różnych krajów. 12% uczestników tegorocznego Maratonu stanowili biegacze z zagranicy. To okazja do wymiany kulturowej, promowania Warszawy i Polski jako kierunku turystycznego i spotkania się pasjonatów biegania z różnych zakątków globu. Maraton Warszawski staje się międzynarodową sceną, gdzie sport łączy ludzi. W naszych biegach udział biorą biegacze z ponad 60 krajów. Podczas tegorocznego maratonu największy odsetek stanowili uczestnicy z: Wielkiej Brytanii (161 osób), Ukrainy (97 osób), USA (34 osoby) i Litwy (39 osób).

 

 

Nasze imprezy biegowe to zbiór różnorodnych dystansów, które pokazują, że bieganie jest dostępne dla każdego. Bieg Na Piątkę, Półmaraton Warszawski, Warszawska Dycha, Maraton Warszawski – przedstawione dane to tylko liczby, ale bieganie to przede wszystkim historie, pasje i cele każdego z uczestników. To potężne świadectwo tego, że na każdym etapie biegowej przygody, od krótkiego biegu do maratonu, każdy może odnaleźć coś wyjątkowego. Dziękujemy Wam za Wasze zaangażowanie, aktywność, kibicowanie, śledzenie i ogromną energię.

 

Widzimy się w 2024 roku!