24 marca 2024 / March 24th, 2024
 

Kultowy Bieg Niepodległości w Warszawie! Trwa rejestracja!

17-08-2023 09:08

Już 11 listopada odbędzie się ostatnia z imprez Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Niepodległości. Tego dnia stołecznymi ulicami pobiegną tysiące zawodników ubranych w narodowe barwy, tym samym tworząc wielką flagę Polski! To kolejny rok z rzędu, gdy biegacze wystartują o godzinie 11:11 i uczczą radosne wydarzenia z 1918 roku. Od dziś każdy chętny może zapisać się na wydarzenie. 

Dostępne są zapisy na bieg dla dorosłych (10 km), kategorię nordic walking na dystansie 6,5 kilometra oraz bieg dla młodzieży w wieku 10-14 na dystansie 1918 metrów. Oprócz standardowej, stacjonarnej wersji – już niebawem dostępna będzie także edycja “wirtualna” biegu!

Ostatni taki bieg sezonie

Listopadowy bieg będzie, jak co roku, wyjątkowym i symbolicznym zamknięciem sezonu startowego. Uczestnicy pokonają dobrze znaną, szybką trasę ze startem i metą na wysokości ul. Stawki. Pobiegną prosto w kierunku ul. Świętokrzyskiej oraz Batorego. Na wysokości ul. Rakowieckiej nastąpi nawrotka. 

Bieg Niepodległości gromadzi na starcie tysiące uczestników – jest popularnym wydarzeniem, na które ściągają biegacze z całej Polski. Trasa biegu jest szybka i sprzyja życiówkom. Wyjątkowa jest także atmosfera biegu – związana z celebrowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już teraz przypominamy o patriotycznej tradycji biegu – fladze tworzonej na starcie z uczestników ubranych w białe i czerwone stroje. Zachęcamy wszystkich biegaczy do założenia właśnie tych barw, dzięki czemu gdy ustawią się na trasie w dwóch kolumnach, uformują flagę Polski.

 To nie jest zwykły bieg. Widok biało-czerwonej flagi na starcie jest poruszający zarówno dla biegaczy, jak i kibiców. Biegaczki i biegacze przychodząc w tych kolorach, ustawiając się odpowiednio na starcie pokazują, że patriotyzm mają w sercach. To bodaj najpiękniejsza manifestacja radości i wolności na 11 listopada – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – Bieg ten wieńczy warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o pamięć”. Zaczyna się ona wspomnieniem Konstytucji 3 maja, aktu obywatelskiego, który wyprzedzał swoją epokę. W przeddzień Powstania Warszawskiego wspominamy tragiczną walkę przeszłych pokoleń. A na koniec możemy cieszyć się z wolności i niepodległości.

Wyjątkowy powód do świętowania i powrót biegowej mody

Nadchodząca 105 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku to data, którą powinniśmy potraktować z ogromnym szacunkiem. Święto to, zostało ustanowione na cześć odzyskania niezależności naszego kraju od innych państw po 123 latach zaborów. Tego dnia, aby uczcić to ważne wydarzenie z przeszłości, na budynkach wywieszamy biało-czerwone flagi. Jednym ze sposobów upamiętnienia może być również udział w 33. Biegu Niepodległości, gdzie przed startem nie zabraknie uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. 

– Jesteśmy niezwykle dumni, że w tak radosny sposób i naprawdę licznie możemy uczcić to wyjątkowe święto. Po raz kolejny spotkamy się 11 listopada o godzinie 11:11. Biegacze wyruszą w biało-czerwonych koszulkach i utworzą tętniącą życiem flagę Polski, która oprócz zachwycającej prezencji, jest także symboliczna i wymowna – mówi Magda Skrocka, dyrektor 33. Biegu Niepodległości. – W zeszłym roku udało nam się zgromadzić na trasie aż 10 tysięcy uczestników. Tegoroczne obserwacje pozwalają sądzić, że moda na bieganie wróciła na dobre i Polacy coraz liczniej podejmują aktywność.

Dystanse rozgrywane w Warszawie… i nie tylko

33. Bieg Niepodległości odbędzie się tradycyjnie 11 listopada, a jego uczestnicy zmierzą się z dystansem 10 km. Na znaną trasę rozpoczynającą się w okolicach popularnej Arkadii wyruszą także amatorzy nordic walking na dystansie 6,5 kilometra oraz młodzież w wieku 10-14 lat na symbolicznym dystansie 1918 metrów – Mila Niepodległości.

Organizatorzy zapraszają do udziału w biegu także tych, którzy 11 listopada nie mogą być w Warszawie. Na przełomie sierpnia i września rozpoczną się zapisy na wirtualną edycję biegu. W ramach tejże dostępne będą, wzorem 32. Biegu Powstania Warszawskiego, trzy opcje pakietów startowych: z wirtualnym numerem startowym, wysyłkowy z drukowanym numerem i medalem oraz numerem, medalem i koszulką. Warto śledzić stronę biegu, aby nie przegapić żadnych informacji: https://biegniepodleglosci.waw.pl

 

Zapraszamy!

Rejestracja na wszystkie wydarzenia odbywa się na stronie: https://rejestracja.maratonwarszawski.com

Do tego, że warto wziąć udział w Warszawskim Biegu Niepodległości nie trzeba namawiać żadnego pasjonata biegania. To impreza ze wszech miar wyjątkowa, mająca unikalną atmosferę i będąca dla biegaczy prawdziwym świętem.

Bieg Niepodległości jest ostatnią, a zarazem największą z imprez należących do Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Towarzyszą mu Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Powstania Warszawskiego. To już drugi rok działań Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacji „Maraton Warszawski”, którzy wspólnie organizują największe sportowe imprezy w stolicy.

Więcej informacji: https://biegniepodleglosci.waw.pl/ 

Link do zapisów: https://rejestracja.maratonwarszawski.com